To wszystko opiera się na fizyce

Tytuł tego posta zapewne nie jest dla nikogo odkrywczy. Współczesna fizyka jest nauką uniwersalną, w której ramach tak naprawdę egzystują wszystkie nauki ścisłe oprócz matematyki, będącej językiem służącym do opisu tego wszystkiego poprzez wzorce (ale i czymś więcej oczywiście). Chciałbym jednak na wstępie wyjaśnić, dlaczego twierdzę,że nauki takie jak inżynieria materiałowa, nanotechnologia,elektronika i informatyka są ze sobą ściśle powiązane.Najprostsza odpowiedź to jedno słowo: Mikroprocesor.

Mikroprocesory,Wikipedia,Zdjęcie na licencji public domain

Ma je większość nowoczesnych urządzeń,twój telefon komórkowy ,laptop czy pecet,telewizor czy radio,kalkulator a najprawdopodobniej również pralka,samochód – ba, może i twój dom, jeśli oczywiście masz sporo pieniędzy był i jest oparty o mikroprocesory. Nic dziwnego,że pewnie jeszcze nieraz o nich napiszę.

Najnowsze mikroprocesory są arcydziełem współczesnej elektroniki, składającym się często z miliardów (czyli wielokrotność 10^9) tranzystorów. Obecne ścieżki na procesorach Intela wykonywane są w technologii 22 nm,a w planach jest technologia 14 nm. Przy takim rozmiarze ścieżek spokojnie można mówić już o nanotechnologii,a jeśli nie – to chociaż o wykonaniu w nanoskali. Uzyskanie czystych monokryształów krzemu które potem są domieszkowane (czystość przed domieszkowaniem jest bardzo ważna by układy prawidłowo działały) a ich wycięcie to z kolei czysta inżynieria materiałowa której korzenie to opracowana przez Polskiego uczonego Jana Czochralskiego  metoda produkcji monokryształów oraz dość złożone metody rafinacji chemicznej. I to wszystko po to, by przetwarzać informacje – czym zajmuje się informatyka. Ale w istocie inżynieria materiałowa i nanotechnologia mają jedną matkę, z której wyrastają.Fizykę ciała stałego. Tak naprawdę to inżynieria materiałowa i nanotechnologia są szczególnymi, szerokimi stosowanymi przypadkami fizyki ciała stałego. Po prostu. Również elektromagnetyzm jest częścią fizyki i to częścią praktycznie powiązaną z fizyką ciała stałego. A informatyka ? Ona jest przecież bliższa matematyce… Owszem. Ale informacja to sposób organizacji,swego rodzaju wzorzec, który w określonych warunkach może być odtworzony (do pewnego stopnia) materialnie.

Zatem w sumie jak dla mnie informacja/stan materii w czasie – to też jest sprawa fizyki…

Być może filozofowie i inni humaniści, oraz niektórzy matematycy będą sobie debatować o niematerialnych wzorcach i duchach.Ich sprawa.Ale okultyzm i tego typu dziwne rzeczy to raczej nie jest sprawa dla porządnego inżyniera czy naukowca…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s