Nanotechnologia – Nowe Panaceum ?

Wiara w magię i myślenie magiczne nie przestały istnieć wraz z końcem średniowiecza. Ludzie w dalszym ciągu zajmują się wywoływaniem duchów,chodzeniem do wróżek,a nawet „czarami” i rzucaniem klątw. Kwitną praktyki „bioenergoterapeutów”, „mediów” i wielu innych osób które się tego rodzaju rzeczami zajmują.Przejawem „myślenia magicznego” i wiary w magię jest jak wiadomo przekonanie o jakimś bezpośrednim przełożeniu,wpływie ludzkiej myśli i pragnień,lub określonych względnie prostych rytuałów na obiektywną rzeczywistość. Co ważne, od zawsze ten sposób myślenia przenikał i do nauki funkcjonując na jej zgoła mało naukowych obrzeżach,czego nie mogli ustrzec się nawet najwięksi.Ma to może również związek z 3 Prawem Clarke’a które mówi,że: „Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii”

Chyba najmocniej wiara w magiczną moc myśli pokutuje dzisiaj w fizyce kwantowej,gdzie fundamentalny eksperyment Younga z dwoma szczelinami ,w którym „cząsteczka wie” przez ile szczelin przechodzi powoduje u wielu ludzi,nawet poważnych naukowców przekonanie, że to od ludzkiej woli/decyzji/obserwacji zależy jak zachowa się cząsteczka.To z gruntu antropocentryczne podejście jest jednak najprawdopodobniej nieprawidłowe, istnieją inne bardziej racjonalne podejścia do tego problemu,dla przykładu Feynmanowska „Suma po historiach”. Jej problem przedstawił na swoim blogu m.in. doktor Kierul z Łodzi, niestety pominął w nim jej istotę: interpretacja ta zakłada po prostu że cząsteczka (mająca jednak też naturę falową oprócz korpuskularnej – co nam również wydaje się trudne do pojęcia,przecież uczono nas w szkole, że atom,elektron czy foton to ładne foremne kuleczki –) porusza się w czasoprzestrzeni,  a więc sama wiedzieć nie musi,bo gdy przyszłość jest określona… Niestety, wciąż brak w nauce wyjaśnienia, skąd właściwie bierze się zjawisko kolapsu funkcji falowej i jak to jest z tym określeniem przyszłości,więc póki co, różni ludzie mogą jeszcze twierdzić,że potrzebna do tego jest jakaś „wyższa świadomość” itd. Pożyjemy,zobaczymy.Albo przyszłe pokolenia zobaczą…

Tymczasem jednak wiara ta nie sprowadza się tylko do tego. Innym przykładem myślenia magicznego – może nie tak spektakularnym – jest wiara w „kamień filozoficzny” i „panaceum„,pochodząca ze średniowiecznej alchemii,która uległa niewielkiemu przetworzeniu. W czasach współczesnych objawia się ona w nadmiernej optymistycznej wierze w „zbawczą” i „cudowną” moc nauki i techniki,zwłaszcza jej konkretnych osiągnięć. I nie mam tu na myśli nawet takiego transhumanizmu i twierdzenia o „osobliwości technologicznej” które wydają mi się w praktyce wątpliwe, lub możliwe do częściowego zrealizowania nieco później, niż niektóre prognozy futurystów. Rzecz w nadmiernej wierze w niektóre wynalazki i nowe odkrycia w tym nanotechnologię.

Nanotechnologia,nauka zajmująca się technicznym wykorzystaniem zjawisk zachodzących w nanoskali (czyli skali rzędu 10^-9 m) jest dziedziną będącą w ostatnich latach coraz popularniejsza, tak naukowo jak i społecznie. Nic dziwnego,że powstają przekonania jakoby dzięki nanotechnologii udało się zlikwidować choroby i starzenie (m.in. poprzez wprowadzenie „nanorobotów” które będą naprawiać nasze komórki),wiara w to,że za jakiś czas nanomaszyny będą w stanie wytworzyć wszystko od żywności, po najbardziej skomplikowane narzędzia i przedmioty których potrzebujemy. Kwitnie handel produktami które w nazwie mają magiczne słowo „nano” czy zawierają rozmaite nanocząsteczki i produkty nanotechnologii. Inni snują apokaliptyczne wizje zagłady świata dzięki nanotechnologii i nanomaszynom pożerającym wszystko na swojej drodze (tzw. scenariusz grey goo – „szarej mazi”). Niekiedy w literaturze fantastycznej, nanotechnologia jest nawet przedstawiana jako narzędzie umożliwiające zmianę wyglądu,płci,kodu genetycznego i wiele innych rzeczy.

Tego typu nadmierne oczekiwania mogą jednak (jak to zwykle bywa w przypadku nowych osiągnięć nauki i techniki) okazać się złudne. W początkach 20 wieku po odkryciu promieniotwórczości było podobnie,choć niektórym dzisiaj trudno w to uwierzyć. Radioaktywne kremy,pasta do zębów,sole do kąpieli,czekolada były sprzedawane w latach 30-tych w związku z podobną wiarą w „dobroczynną” moc promieniotwórczości:

Niemiecka Pasta do zębów Dromad-reklama http://dziwowisko.pl/promieniowanie-radioaktywne-produkty/
Radioaktywna Czekolada - Niemcy: http://dziwowisko.pl/promieniowanie-radioaktywne-produkty/

Z dzisiejszej perspektywy przerażające – prawda ? Oczywiście promieniotwórczość to nie tylko choroba popromienna i bomba atomowa, to również bomba kobaltowa stosowana w walce z rakiem, promieniowanie Röntgena, dzięki któremu można postawić wiele diagnoz w medycynie itd. Konieczna jest jednak rozwaga.

Podobnie jest w przypadku nanotechnologii. Również produkty nanotechnologii mogą być potencjalnie toksyczne,a jedną z gałęzi współczesnej nanotechnologii jest nanotoksykologia. Dokładne omówienie toksycznego wpływu nanocząsteczek można znaleźć w załączonym artykule pani Anny Marii Świdwińskiej-Gajewskiej.  Szczególnie interesujące są dla nas zdania:

„[…] Niestety nie zawsze nowo odkryte własności substancji są korzystne. W wielu przypadkach substancje niewykazujące właściwości toksycznych są szkodliwe w postaci nanocząstek (56). Liczne badania wskazują,że nanocząstki przyczyniają się do tworzenia wolnych rodników, zwiększając stres oksydacyjny, który w efekcie może prowadzić do peroksydacji fosfolipidów oraz uszkodzeń komórkowego DNA (55). Wobec wzrastającego zainteresowania nanotechnologiami zwiększa się gwałtownie liczba produktów w postaci nanocząstek. Wydatki na ich produkcję osiągnęły już sumę kilku miliardów dolarów i szacuje się, że w 2015 r. kwota ta wyniesie 1 bilion dolarów (90). Wszechobecność nanocząstek powinna jednak iść w parze ze świadomością zagrożeń, jakie mogą one wywoływać. Nanosceptycy nazwali nanocząstki „azbestem XXI wieku”[…]”

Oczywiście z 2 strony należy zachować umiar,ponieważ zastosowanie nanotechnologii w leczeniu raka daje naprawdę obiecujące rezultaty, co również jest stwierdzonym faktem naukowym,dla przykładu mogą osłabiać komórki guza; zaś jej niektóre produkty rzeczywiście mogą chronić nasze zdrowie,np. pomagać leczyć poparzenia,itd itp. Konieczna jest jednak duża ostrożność i rozwaga.

Ponadto również wiara w nieograniczoną moc nanotechnologii powinna zostać napiętnowana jako złudzenie. W nanoskali duże znaczenie mają zjawiska kwantowe i mezoskopowe a szczególnego znaczenia nabierają również efekty związane z ruchem cząstek i entropią. Z lekcji biologii wiemy (zapewne), że np. wirusy,bakterie i komórki mutują. Jest to spowodowane w gruncie rzeczy prawami fizyki i zjawiskami czysto fizycznymi.One nie są inne dla obiektów nieorganicznych.Oznacza to poważny problem z utrzymaniem długotrwałej funkcjonalności i bezpieczeństwa, np. w wypadku nanomechanizmów i nanorobotów które muszą zostać częściowo przezwyciężone, by mogły one na dłuższą metę działać – lecz z natury rzeczy nie mogą być przezwyciężone na zawsze. We współczesnej elektronice jest znane od wielu lat zjawisko elektromigracji,                        i konieczne jest stosowanie rozwiązań które mają ją opóźniać.Wszelkie urządzenia wcześniej, czy później się psują,usunięcie usterek nanomechanizmów i nanomaszyn jednak – szczególnie w żywym organizmie lub w naturalnym środowisku, czy ich usunięcie jest jednak dość problematyczne. Właściwie nie jest poruszana kwestia „nanozłomu” i „nanośmieci” które przecież nawet jeśli nie wyrządzą dużych szkód – będą sobie krążyć przez lata, a może i stulecia w przyrodzie.Niektóre rzeczy w makroskali nie będą co najmniej przez lata zbyt łatwe do otrzymania i zbyt opłacalne do wyprodukowania dzięki nanotechnologii. Pewne jest,że nanotechnologia to nie magia,jak każda z nauk i technik inżynierskich podlega ograniczeniom praw fizyki i zasad ekonomii na rynku. Dlatego też wpływ chociażby na strukturę komórkową organizmu łatwiej mógłby być osiągnięty np. dzięki inżynierii genetycznej.Która jednak również nie jest wolna od wyjątkowo poważnych zagrożeń, tych ja jednak – ze względu na brak dostatecznych kompetencji w tej kwestii tłumaczyć nie zamierzam…

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Nanotechnologia – Nowe Panaceum ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s