Maszyny które czytają w myślach

Na początek polecam obejrzenie poniższych filmów:

 

 

Tak.To się dzieje naprawdę.Rozwój współczesnej technologii sprawia,że już niebawem, cuda znane dotychczas jedynie z religijnych mitów staną się rzeczywistością.Nie poprzez „uzdrowienia” lecz poprzez naukę stosowaną.Konkretnie, poprzez wykorzystanie tzw. interfejsu mózg-komputer Co to jednak znaczy dla nas ? I co ważniejsze – dlaczego właściwie nie wszczepiać sobie już teraz masowo takich elektrod/mikrochipów, skoro daje to potencjalnie nowe potężne możliwości ? (Pomijając fakt klasycznego ryzyka związanego z prototypową technologią ?)

Zacznijmy jednak od powtórzenia i uzupełnienia informacji dostępnych na filmach po angielsku.Zasadniczo implanty w formie elektrod nie są rozwiązaniem zbyt nowym,pomysły elektrycznego pobudzania neuronów czy odwrotnie: rejestrowania ich pobudzenia, miały miejsce już przy początkach neurobiologii. W praktyce metoda zaprezentowana na filmach polega na wszczepieniu rodzaju mikrochipu zawierającego szereg elektrod, mających pobudzać neurony lub reagować na ich pobudzenie.Nie są one duże – ale już taka perspektywa jest dla niektórych nieco przerażająca.
Przykładowy implant elektrodowy
Ale elektrody mają wady.Problemem może być zarówno ruch tkanki mózgowej w czaszce przy gwałtowniejszych ruchach (oczywiście przy osobach sparaliżowanych nie występuje tak często,jak i biozgodność.

Biozgodność jest poważnym problemem, nie tylko w przypadku implantów w mózgu,ale i wszelkich implantów stosowanych w medycynie,a problemy z nią objawiają się często różnymi chorobami, nawet pozornie odległych i nie związanych tkanek. Nawet jednak w wypadku stosunkowo biozgodnych substancji (a takie są stosowane w tego rodzaju układach wszczepianych do mózgu), pozostaje problem martwicy okolicznych komórek tworzących izolującą warstwę ochronną przed „ciałem obcym”. Problem biozgodności i wpływu materiałów implantu na okoliczne tkanki jest ważnym problemem medycyny i inżynierii materiałowej a jego charakter jest zdecydowanie kompleksowy. Ryzyko związane z brakiem biozgodności jest podstawowym problemem,przez który wszczepianie sobie czegokolwiek jest ryzykowne.W wypadku implantu elektrodowego, problem izolującej martwej tkanki jest o tyle istotny,że oznacza mniejszą wydajność implantu,a co za tym idzie jego mniejszą użyteczność w dłuższej perspektywie.Dlatego właśnie póki co, elektrody i tego rodzaju implanty wydają się jak na razie ślepą uliczką.

Jednakże prowadzone są badania nad wykorzystaniem zamiast elektryczności i elektrod światła laserowego,ponadto wszczepienie implantu wiąże się z lepszym obrazowaniem, ale nie jest wcale konieczne dla obrazowania pracy mózgu,które może być wykonane innymi metodami np. poprzez EEG i inne nowsze metody nieinwazyjne, które różnią się tylko poziomem szumów i zakresem częstotliwości,ponadto również stosowanie elektrod nie wydaje się jedyną możliwością,gdyż w Berkley prowadzone były badania nad obrazowaniem z udziałem „pyłu neuralnego„. Całość tych badań wygląda naprawdę interesująco,tym niemniej, ponieważ zarówno one jak i badania nad pobudzaniem neuronów przy użyciu światła laserowego nadal trwają, trudno wyciągać jakieś ostateczne wnioski.Efekty na pewno wpłyną znacząco na sterowanie przez człowieka maszynami jak i na odbiór przez nas informacji,dalszy rozwój technologii „czytania w myślach” jest też potencjalnym kolejnym zagrożeniem dla prywatności oraz spowoduje ważkie pytania filozoficzne.Ale tak już z nauką jest…

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Maszyny które czytają w myślach

 1. I think what you said was actually very reasonable.
  But, consider this, suppose you composed a catchier post title?
  I ain’t suggesting your information is not good., however suppose
  you added something that makes people desire more?

  I mean Maszyny które czytają w myślach | info2materia4pl is kinda vanilla.

  You ought to look at Yahoo’s front page and see how they
  create news headlines to get viewers to open the links. You might add a related video or a pic or two to
  get readers excited about what you’ve written. In my
  opinion, it might bring your posts a little livelier.

  • First of all – i don’t really care so much about marketing 😉 Sometimes I can notice it could be usefull – and sometimes I am not so sure. But after all: It is neither Oprah nor kind of tabloid. I think that people which care more about such kind of label/wrapping are this kind of people which could easily don’t understand or misunderstand some details. Most of people don’t like longer texts, or even texts where is any need of thinking. Unfortunatelly, that is the truth. So this „lack” is also „feature” (Huh, I am writting just like a programer 😉 ) – it would be better just to wait for people which are smart enough, not all of the population. 20/80 or such kind 🙂

   Moreover – I think, If there would be people using google translate in – for example – China there could be some problems with translation. So I have to take care to not use too much slang or idioms, like „vanilla”, because they could understand is like people (or only children) with Asperger Syndrome or other kind of autistics:

   Vanilla ;)

   Vanilla – wiki

   And it is NOT SO funny mistake of course. So it’s better to avoid such kind of them.

   Second thing – I am using Polish language and it could be (for international/English speaking readers) kind of problem. But – it is my native language after all. Sorry. Maybe that, what I am doing is even freaky, because I can write in „some kind” of English – but I’m not so sure, that I could write it enough properly. I have my doubts, and I REALLY think I did some TERRIBLE (linguistic) mistakes – even in this response. But after all, I REALLY appreciate/esteem your opinion and I will try to at least take care to NOT use in the future titles (which could be – like you could maybe/probably write) „pure vanilla”. I agree,that I really HAVE TO care more about that.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s