„Nowy Materiał” czy może mikromechanizm z MIT – jak woda popłynąć może w górę

Jak informuje strona MIT News (przedrukowano również na stronie Giznet) na MIT (Massachusetts Institute of Technology) opracowano „nowy materiał” oparty o „mikrowłoski”/pręty na podłożu polimerowym,zmieniające swoje nachylenie pod wpływem pola magnetycznego.Działanie wynalazku przedstawia poniższy filmik:

Same parametry „włosków” to 70 µm wysokości i 25 µm średnicy,kąt skręcania waha się w zakresie 0° – 57°.  Osobom nie rozumiejącym skali wyjaśniam,że 1 µm = 10-6 m,  jest to skala,  którą można wykorzystać np. do opisywania komórek bakterii (w zasadzie komórki bardziej rozwiniętych organizmów częściej mają rozmiary na poziomie dziesiątków µm).

Zastosowanie tego wynalazku,to wg. badaczy m.in. kontrola kierunku przepływu cieczy,kontrola oporu płynu czy dopasowywanie do potrzeb przejrzystości (przezroczystości) optycznej.

Pełny artykuł,udostępniono na licencji OpenAcces Tutaj

Nie mogę się jednak zgodzić z nazwaniem tego, zarówno przez redakcję Giznet jak i wcześniej przez blog MIT „materiałem”. Sami badacze używają określenia „Magnetically actuated surface” co można przetłumaczyć najlepiej jako Magnetycznie uruchamiana/napędzana/sterowana powierzchnia. I w zasadzie, choć nad powierzchnią taką mogliby pracować również inżynierowie materiałowi (sama procedura przygotowania czegoś takiego jak najbardziej wchodzi w ich kompetencje – polerowanie elektrolityczme,wykorzystanie plazmy,utlenianie itd),samo nazywanie otrzymanej powierzchni „materiałem”, jest jednak niezbyt zgodne z definicją materiału,jaką zapewnia (na bardzo podstawowym,i mało naukowym poziomie – ale jednak) choćby Wikipedia:

„Materiał – słowo wieloznaczne. W najbardziej ogólnym sensie jest to surowiec w postaci pierwotnej lub częściowo przetworzony, z którego wytwarza się różne produkty. […]

W dziedzinie naukowo-technicznej nazywanej badaniami materiałowymi materiał definiuje się jako każdą substancję, z której zrobione są analizowane wyroby […]”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s