Podstawowy podział materiałów inżynierskich – przestarzały ?

Z grubsza,pod względem budowy materiały inżynierskie dzielimy,na:

Czasem do tego dodawane są materiały amorficzne/szkła – a czasem są one zaliczane po prostu do ceramik (gdy ignoruje się szkła metaliczne)

Problem jednak w tym,że o ile klasyczne materiały bardzo dobrze tu pasują, o tyle w praktyce, podział ten jest skrajnie uproszczony.  Pomija on choćby, znaczący postęp w dziedzinie takiej jak Nanomateriały, będące (może bardzo rozwiniętą – ale jednak) integralną częścią inżynierii materiałowej. Nie akcentuje różnic pomiędzy ceramikami, a fazami międzymetalicznymi,które, ze względu na podobne właściwości i niektórych nieścisłych definicji, mogą być przez niektórych potraktowane jak to samo – co nie wydaje mi się słusznym podejściem. Nie ma w tym podziale też wyróżnienia choćby kwazikryształów.  Kolejna faza międzymetaliczna ? Chyba nie do końca… W praktyce też,nie sposób ustalić co jeszcze kompozytem jest,a co już nie jest,ponieważ choćby faza w stopach żelaza znana jako perlit jest właściwie naturalnym nanokompozytem ferrytu i cementytu.  Poza wygodnym określeniem użytkowym „biomateriały” właściwie nie ma też podziału na materiały pochodzenia biologicznego i pozostałe. Czy wreszcie materiały typowo powierzchniowe (nie tylko lakiery itd) maja do końca wyróżnioną,odrębną kategorię ? Jak widać,nic nie jest tak proste,jak wyglądało to na pierwszy rzut oka.

Oczywiście im więcej szczegółów tym bardziej widać,że część klasyfikacji powinna się nakładać.I dobrze,sklasyfikowanie bardziej złożonych materiałów inżynierskich to nie jest prosta sprawa.

Oczywiście.Każdy podział będzie do pewnego stopnia umowny. Warto jednak wiedzieć,jak bardzo umowny.I temu służy ten wpis.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s