Druk 3d – pierwszy samochód

Jest to właściwie nowe opracowanie newsa ze strony giznet i oryginalnego artykułu ze strony techtimes.

Ostatnio,firma amerykańska Local Motors,we współpracy z Oak Ridge National Laboratory oraz Cincinnati Incorporated dokonała 1 „wydruku” samochodu.Pomimo faktu,że sam „wydruk” zajął 45 godzin,kolejne 2 dni zajęło jednak jego jego złożenie. Jest to zupełnie zgodne z moim wcześniejszym wpisem z czerwca,na temat ograniczeń technologii druku 3d, w którym zwracałem uwagę,że w istocie wydrukować można całkiem fajne części,idzie jednak o to, aby je jeszcze złożyć.

Sam samochód, został wykonany w oparciu o polimery wzmocnione włóknem węglowym.Co ważne – niektórych elementów nie dało się póki co wydrukować (ze względu na złożoność i materiały) – np. akumulatorów,które są bardzo ważne,ponieważ jest to pojazd elektryczny.Pojazd złożono na imprezie „International Manufacturing Technology Show” w Chicago,a projekt wybrano spośród 300 propozycji.Pojazd ma ważyć ok. 1500 funtów,czyli ok 680 kg.

Jazda próbna miała miejsce 13 września,jest zaprezentowana na poniższym filmiku:

Mimo to,wygląda na to,że odbyły się również wcześniejsze próby bez eleganckiego nadwozia:

Moja skromna opinia na to wszystko ? Technologia druku 3d idzie do przodu,ale może lepszy byłby wydruk metalowy ? Osobiście, gdybym miał kupować auto z tworzyw sztucznych, to kupiłbym pewnie raczej starego,poczciwego (a przy tym, może niedługo – zabytkowego) trabanta.:

Trabant

Samochody elektryczne są bowiem problematyczne ze względu na problemy z bateriami,o których bardzo krótko już wspomniałem, w jednym z poprzednich wpisów. Zresztą polimery,zwłaszcza światłoczułe, mają to do siebie,że warunki atmosferyczne nie do końca im sprzyjają,więc również zakup trabanta, jako samochodu użytkowego, ma swoje wady.Co prawda,plastiki nie rozkładają się łatwo w naturze, niemniej wrażliwość polimerów na światło, może być w dłuższych okresach czasu, problemem co najmniej estetycznym.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Druk 3d – pierwszy samochód

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s