Nowości w nauce – obecne i niektóre wrześniowe.

W tym wpisie krótko i właściwie nadrabiam zaległości – omawiając nowości z września i początku tego miesiąca.

No więc zaczynamy od obecnego miesiąca:

 • W najnowszym wydaniu czasopisma „Nature Nanotechnology”, ukazały się dwa artykuły, dotyczące rozwiązania problemu operowania z dużą dokładnością na kubitach.Jest to niezwykłe,zważywszy,że znaleziono aż 2 bardzo istotne rozwiązania, mające przypuszczalnie podstawowe znaczenie dla przyszłych komputerów kwantowych.Całość opisano w artykułach: [1] „Storing quantum information for 30 seconds in a nanoelectronic device” , Nature Nanotechnology, DOI: 10.1038/nnano.2014.211 ; [2] „An addressable quantum dot qubit with fault-tolerant control-fidelity”, Nature Nanotechnology, DOI: 10.1038/nnano.2014.216. Więcej na portalu phys.org . Co ciekawe podane DOI wyglądają na jeszcze nie wprowadzone (artykuły opublikowano dziś),ale całość artykułów była prawdopodobnie dostępna na stronie arxiv.org Cornell University: [1] [2] (dział cond-mat.mess-hall – z tej perspektywy, istotny też może być inny artykuł będący propozycją metody tworzenia kwantowych wielokubitowych „bramek” w udostępnionym tam artykule „Multi-qubit gates protected by adiabaticity and dynamical decoupling applicable to donor qubits in silicon”)
 • Badacze z MIT, pod kierownictwem profesora Ju Li odkryli,że nawet nanostruktury w stanie stałym o rozmiarze poniżej 10 nm mogą odkształcać się podobnie jak ciekłe mikrokropelki.Jest to na razie symulacja,ale jeśli rzecz się potwierdzi (a prawdopodobnie tak będzie) będziemy mieć do czynienia z poważnym ograniczeniem funkcjonalnym nanotechnologii. Więcej na stronie MIT news.
 • Naukowcy z Cambridge i Joint Quantum Institute opracowali nową metodę manipulacji spinem. Więcej na stronie cambridge,oraz w Artykule „Environment-assisted quantum control of a solid-state spin via coherent dark states” czasopisma „Nature Physics” – doi:10.1038/nphys3077
 • Badacze z Uniwersytetu Waszyngtońskiego zaproponowali nowy model reaktora fuzyjnego, wraz z analizą kosztów. Wg obliczeń wykorzystanie takiego reaktora ma być tańsze niż spalanie węgla obecnie. Wyniki badań dotyczących reaktora dynomak mają być podane 17.10 na konferencji  w St.Petersburgu.Reaktor ten jest wersją reaktora typu spheromak  Czy będzie to długo oczekiwany przełom w badaniach nad reaktorami fuzyjnymi i tanią energią elektryczną ? Zobaczymy. Więcej na stronie phys.org.
 • Badacze z Uniwersytetu w Leeds dokonali przełomowego odkrycia w bio-nanotechnologii. Dzięki wykorzystaniu membran lipidowych (będących elementem błony komórkowej) jako „biologicznego atramentu” o rozdzielczości ok 6 nm możliwe jest wytworzenie bardzo wielu bio-nanoelektronicznych urządzeń. Całość opisano w czasopiśmie Nano Letters” artykule: „Diffusion in Low-Dimensional Lipid Membranes” ; DOI: 10.1021/nl503024v
  Wcześniej badania na podobny temat opisano natomiast w artykule pisma: „The Journal of Chemical Physics”, pt: .”Towards bio-silicon interfaces: Formation of an ultra-thin self-hydrated artificial membrane composed of dipalmitoylphosphatidyl1choline (DPPC) and chitosan deposited in high vacuum from the gas-phase” DOI: DOI: 10.1063/1.4894224
 • Nowe Nanomateriały Hybrydowe (organiczno-nieorganiczne) są szansą na otrzymania ogniw fotowoltaicznych o sprawności bliskiej 100%. Całość w artykule „Resonant energy transfer of triplet excitons from pentacene to PbSe nanocrystals” czasopisma „Nature Materials”, DOI: 10.1038/nmat4093
 • Nagrodę Nobla z Fizyki otrzymują Isamu Akasaki,Hiroshi Amano i Shuji Nakamura za badania nad diodami LED, które umożliwiły ich szersze zastosowanie – zwłaszcza w żarówkach. John O’Keefe,May-Britt Moser i Edvard Moser otrzymali z kolei nagrodę z Medycyny za badania nad mózgiem.Nagrodę Nobla z Chemii uzyskali Eric Betzig,William Moerner i Stefan Hell za umożliwienie obserwacji małych obiektów (zwłaszcza biologicznych) przy użyciu mikroskopów optycznych,zwiększając tym samym ich zdolność rozdzielczą do wartości poniżej dotychczasowej granicy.

Co do września:

 • Ceramiki które nie są kruche ? Tak ! Naukowcy z Caltech (California Institute of Technology) udowodnili że owszem,to możliwe.W artykule”Strong, Lightweight and Recoverable Three-Dimensional Ceramic Nanolattices,” czasopisma Science (DOI: ) opisana jest metoda oparta o litografię wykonania ceramik o strukturze podlegającej odształceniom.Tym samym udowadniają,że dzięki zastosowaniu nanotechnologii i przy odpowiednich kosztach możliwe jest otrzymanie materiałów o dowolnych właściwościach.
 • Germanen,jeden z konkurentów grafenu został otrzymany przez Europejskich naukowców. Już w poprzednim wpisie ostrzegałem,że germanen podobnie jak krzemen może być konkurentem dla grafenu – szczególnie jeśli chodzi o np. elektronikę kwantową. Całość opisano w artykule „Germanene: a novel two-dimensional germanium allotrope akin to graphene and silicene” czasopisma New Journal of Physics dostępnym tutaj.
 • Tymczasem, badania na Uniwersytecie w Manchasterze dowodzą,że grafen może być bardzo skuteczną barierą przeciwko korozji w wodzie,powietrzu i stężonych substancjach.Całość w artykule „‚Impermeable barrier films and protective coatings based on reduced graphene oxide” czasopisma „Nature Communications”.

Z wiadomości mniej powiązanych z nauką

 • Optyczna firma ZEISS znana od szeregu lat z produkcji wysokiej jakości sprzętu optycznego – m.in. mikroskopów, ceniona w środowisku naukowym od lat,ostatnio zamierza wprowadzić swoje gogle wirtualnej rzeczywistości.Wiecej na stronie giznet.

A w następnym wpisie (w następny weekend) pojawi się nowy fragment „opowieści o pancerzu”. Pozdrawiam i zapraszam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s