Krótki wstęp do samoorganizacji

Problem samoorganizacji i samoporządkowania, znany również w języku angielskim jako self-organization,oraz self-assembly jest jak już wspominałem jednym z podstawowych zjawisk, które miały wpływ na powstanie życia.To spontaniczne uporządkowanie się na mocy praw fizycznych, powiązanych z właściwościami odpowiedniego przedmiotu/czastki chemicznej, pozwala na otrzymanie w stosunkowo prosty – dla niektórych poniekąd „magiczny” sposób – obiektów o dużej złożoności.Czasem tak dużej złożoności,że mówimy o emergencji i o rzekomej nieredukowalności,lub kompleksowości (anglojęzyczny artykuł wikipedii o kompleksowości tutaj) . i dotyczy zarówno czegoś tak skomplikowanego jak roje owadów i stada, jak i czegoś tak (pozornie tylko) prostego jak paski zebry itd. W rzeczy samej, kwestia ta nie jest prosta. Najprostsza definicja samoorganizacji (z anglojęzycznej wikipedii) brzmi:

Samoorganizacja jest procesem, w którym jakaś forma globalnego porządku lub koordynacji wynika z lokalnych interakcji pomiędzy składnikami systemu początkowo nieuporządkowanego. Proces ten jest spontaniczny: nie jest kierowany lub kontrolowany przez czynnik lub podsystem wewnątrz lub na zewnątrz systemu; Jednak prawa kierujące procesem i jego warunki początkowe mogą zostały wybrane lub spowodowane przez taki czynnik.

Daje ona przynajmniej ogólne pojęcie czym samoorganizacja jest.Dla osób chcących zrozumieć jak to wygląda w praktyce polecam następujący artykuł oraz  następujące materiały z youtube:

Jak to działa w praktyce na przykładzie prymitywnych dipoli:

Film wyjaśniający samoorganizację:

„Rój robotów” na uniwersytecie Harvarda tworzy złożone wzory:

Mam nadzieję,że ten wstęp ułatwił zrozumienie podstaw,umożliwiając tym samym, omawianie bardziej skomplikowanych problemów już wkrótce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s