Ważniejsze nowości – nauka i bezpieczeństwo: stan 29.11.2014

Bezpieczeństwo – na stronie Cryptome ukazały się:

  • Ciekawy artykuł o słabościach systemowych HTTPS

Nauka:

  • Faktoryzacja kwantowa jest możliwa dla liczb pięciocyfrowych. W 2012 roku była to trzycyfrowaliczba 143… Więcej na phys.org. oraz w artykule „Quantum factorization of 44929 with only 4 qubits„. (Phys.org twierdzi,że największą jest 56193,artykuł – inaczej…) Jak widać kwantowe łamanie algorytmów szyfrujących typu RSA coraz bliżej,tak,jak wcześniej wspominałem.
  • Astronomia/Fizyka: Badacze z MIT potwierdzają – naturalna „tarcza” chroni ziemię przed promieniowaniem. I wiemy jaka jest jej natura. Właściwie dużą rolę odgrywa o promieniowanie elektromagnetyczne, określone jako „plasmaspheric hiss” (plazmasferyczne syczenie ?) – fale elektromagnetyczne o bardzo niskiej częstotliwości. Więcej na stronie MIT News. Dlaczego o tym piszę ? Ponieważ odtworzenie tego w warunkach sztucznych, będzie miało kiedyś podstawowe znaczenie dla kolonizacji przestrzeni kosmicznej.
  • Badacze z MIT opracowali również sposób na tworzenie dużych biologicznych obwodów.Więcej na stronie MIT News.
  • Wygląda na to,że grafen wytrzymać może uderzenie pocisku karabinowego. Więcej w artykule: „Dynamic mechanical behavior of multilayer graphene via supersonic projectile penetration” czasopisma Science (Vol. 346 no. 6213 pp. 1092-1096. DOI: 10.1126/science.1258544). Więcej na phys.org. Nowe lepsze kamizelki kuloodporne ?
  • Niemieccy naukowcy z Saarland University in Saarbrucken są w stanie zrealizować transfer stanu kwantowego foton-atom z wiernością większą od 95%. Jest to ważny krok na drodze ku kwantowym sieciom (takim do wymiany informacji kwantowej). Więcej w artykule: „Experimental protocol for high-fidelity heralded photon-to-atom quantum state transfer.” Autorzy: Christoph Kurz, et al.,czasopismo „Nature Communications”. (DOI: 10.1038/ncomms6527),oraz na phys.org
  • Z kolei naukowcy Irlandzcy z Trinity College opracowali sposób, na „wielopoziomowe” pamięci elektroniczne, przekazujące wiele bitów naraz. Więcej w artykule „A Single Nanoscale Junction with Programmable Multilevel Memory” w czasopiśmie ACS Nano (DOI: 10.1021/nn505139m) oraz na phys.org.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s