Powszechne mity o materiałach na codzień i od święta

Jako inżynier materiałowy muszę zauważyć,że niestety w potocznym życiu ludzie generalnie mało orientują się jeśli chodzi o proste drobiazgi związane z materiałami obecnymi i wykorzystywanymi codziennie. Dzisiaj więc kilka uwag, na temat powszechnych błędnych wyobrażeń i mitów:

  • Na stronie geekweek ukazała się kolejna „lista 10 najdroższych materiałów”. Powiedzmy szczerze, jak zwykle (widziałem sporo takich list) lista ta jest co najmniej tendencyjna, bowiem nie ma na niej choćby nanorurek węglowych, które wciąż są dość drogie. Owszem, niektóre rodzaje nanorurek bywają już tańsze niż złoto, ale…
  • Są osoby, którym wydaje się,że naczynia żaroodporne mogą być położone na bezpośrednim ogniu kuchenki gazowej. Bo skoro „odporne”… No niestety, osobą taką była niestety ostatnio i moja matka. Efekt był łatwy do przewidzenia – naczynie jednak pękło. Przypominam zatem osobom, które tego nie wiedzą – szklane „naczynia żaroodporne” mają podwyższoną odporność na wysokie temperatury, lecz wciąż mogą popękać, jeśli temperatury są zbyt wysokie. To samo tyczy się też „nietłukących” naczyń i szklanek. Można je potłuc, trzeba się tylko „bardziej postarać”. Warto o tym pamiętać.
  • Niektórzy mówią, że metale takie jak aluminium są odporne na korozję. Czyżby ? Tu też odpowiednio „starając się” można spowodować problem. Aluminium jest owszem odporne na korozję w środowiskach przemysłowych,ale np w ziemi (mogącej mieć nieodpowiednie PH) czy stykając się z większością metali (korozja elektrochemiczna) ,narażając je na styczność z chlorkami itd – i aluminium może skorodować. Inne metale też. Nie ma metali odpornych na korozję w każdych warunkach.
  • Właśnie przez korozję elektrochemiczną, przynajmniej w starszych komputerach nie było wskazane, by łączyć bezpośrednio elementy o stykach złotych i miedzianych. Czy obecnie wciąż takie rzeczy się robi ? Nie wiem na pewno jak w elektronice
  • Nie wszystkie materiały biodegradowalne lub kompostowalne są ok. Niektóre starsze torebki foliowe określane jako „biodegradowalne” zawierały dużo toksycznych metali ciężkich. Torebki te jednak zostały zakazane przez Europejską dyrektywę 94/62 Art 11 dotyczącą odpadów opakowaniowych,więc raczej ich nie spotkamy.
  • Istnieje ponad 3500 rodzajów stali i setki tysięcy materiałów.Większość z nich powstała w obecnym dwudziestoleciu. Co roku powstaje co najmniej kilka tysięcy nowych materiałów. Ale „spokojnie”. Tylko nieliczne znajdą szerokie zastosowanie komercyjne.
  • Rtęć jest metalem (co prawda przejsciowym,ale jednak). Możliwe jest też uzyskanie stopów metali,które topią się w temperaturach spotykanych w codziennym życiu.
  • Lutowanie cyną ma poważną wadę w warunkach polarnych – zajście przemiany alotropowej w niskich temperaturach w fazę alfa,zwane zarazą cynową [Anglojęzyczna wikipedia]. Mogło to mieć tragiczne konsekwencje dla wyprawy polarnej Scotta i Wyprawy Napoleona na Rosję. Teoretycznie przemiana ta zachodzi już poniżej temperatury 13,2 oC, jednak jest szczególnym problemem w temperaturach poniżej zera.
  • Nowa „elektronika bezołowiowa” jest mniej mniej trwała,ze względu na powstawanie tzw. wąsów cynowych (ang. whiskers) [Wikipedia] [Artykuł] – jest to jedna z przyczyn, dla których współczesna elektronika psuje się szybciej.

Coś dłuższego ? Może przed nowym rokiem zdążę.Miłego świętowania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s