Systemy MEMS – wstęp

Systemy mikroelektromechaniczne znane w skrócie jako MEMS otaczają nas,choć nie zawsze o tym wiemy. Zarówno nowoczesne sensory jak i aktuatory. (siłowniki/napędy mechanizmów/… – nie do końca potrafię tu dokonać przekładu tego terminu). Urządzenia tego typu zawierały np. twarde dyski (choćby sensor upadku). Jest to stosunkowo „nowa” technologia,ale coraz powszechniejsza w elektronice,dlatego też warto się z nią zapoznać. Cechą charakterystyczną układów tego typu jest to,że przynajmniej jeden z wymiarów urządzenia ma rozmiary w mikroskali ( czyli10-6 metra), co sprawia,że często podlegać mogą zjawiskom fizyki zjawisk mezoskopowych [Anglojęzyczna wikipedia]. Należy również zaznaczyć,że ich kompleksowo brzmiąca nazwa nie jest przypadkiem. Bardzo często tego typu małe urządzenia pełnią równocześnie rolę sensora, aktuatora, układu elektronicznego itd. Streszczając – można powiedzieć, że są one niekiedy nawet połączeniem technologii mikroelektroniki, mikrosensorów i mikroaktuatorów w jednym maleńkim urządzeniu.

Zastosowania są bardzo liczne. Od dysków twardych i samochodów po pomiary chemiczne, żyroskopy, produkcja energii przy wykorzystaniu piezoelektryka, a nawet pomiary biologiczne.

Wiele podstawowych informacji o systemach MEMS można poznać na wikipedii [PL] [Ang] oraz w poniższym filmie:

Ponieważ te materiały oraz artykuł Pana Marcina Karbowniczka na stronie czasopisma „Elektronika Praktyczna” tłumaczy bardzo dużo, nie ma sensu tytułem wstępu tak się rozpisywać (ok.wiem.Trochę w tym i mojego „lenistwa” czy raczej braku czasu dzisiaj. Większy artykuł umieszczę następnym razem, przyrzekam )

Polecam zainteresowanym czytelnikom również bardzo rozbudowaną anglojęzyczną stronę, dotyczącą tej rodziny układów:

http://www.memsnet.org/news/

Pozdrawiam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s