Nowości w nauce,technologii i bezpieczeństwie komputerowym – stan 7.1.2015

Bezpieczeństwo informatyczne:

 • Cryptome:
  • Ukazał się całkiem ciekawy artykuł „Privacy Shielding against Mass Surveillance„. Co prawda z 2014 roku, i poleca już niezbyt dostępnego Truecrypta, sieć Tor, oraz inne stosunkowo dobrze znane rozwiązania, ale chyba warto poczytać.
  • Ukazało się tam też ogłoszenie o otwartym spotkaniu NIST dotyczącym bezpieczeństwa informacji i prywatności 11 lutego (2015) w Waszyngtonie.Poruszane mają być m.in kwestie dotyczące dronów,systemu prawnego i nowości. Jak ktoś mieszka w USA i rzeczywiście zdoła tam wejść…
  • NSA planuje rozbudowę w Ft. Meade
  • Ukazało się nowe oświadczenie (prawdopodobnie) Irańskiego hackera (a może grupy hackerskiej) „Parastoo„, odpowiedzialnego m.in. na włamanie na serwery grupy Jane’s (obecnie Jane’s wchodzi w skład IHS.inc). Dlaczego włamanie akurat do Jane’s Information Group / korporacji IHS jest takie ważne ? Jane’s zajmuje się „białym wywiadem” (open source intelligence) ,zwłaszcza w wojskowości. Ponadto w repertuarze Parastoo znalazły się m.in groźby ataków z udziałem przejętych dronów przeciwko USA.Co tym razem ? „Nic takiego” –  znaleziono „tylko” niezaszyfrowane kanały komunikacji w systemach Network on a Chip które powiązane są z wykorzystywanymi np. w przypadku satelitów chipami FPGA / CPLD i algorytmami szyfrującymi. Niestety brak jest większej liczby szczegółów, sam zaś nie jestem takim ekspertem, by dociec,czy oznacza to np. możliwość podsłuchiwania amerykańskich satelitów – albo coś więcej. Jedno jest pewne. Parastoo oskarża rząd USA o to, że same standardy szyfrowania tych urządzeń nie spełniają nawet standardów NIST FIPS.  Jest to nawet całkiem prawdopodobne,zważywszy na liczne problemy z bezpieczeństwem nawet popularnych w telefonii komórkowej rozwiązań.Sprawa jest tym pikantniejsza,że USA raczej nie zacznie teraz gorączkowo modernizacji satelitów, bo nawet gdyby było w stanie wydać na to sporo kasy, sytuacja międzynarodowa jest jaka jest.

Technologia:

 • Jak informuje Giznet Makerbot zamierza wprowadzić świat druku 3d nowe-stare materiały. Syntetyczne drewno i kamień (czy może: wapień ?). Choć liczba dostępnych dla przeciętnego użytkownika drukarek 3d wciąż ogranicza się głównie do polimerów, jak widać możliwe jest wykorzystanie coraz bardziej różnych materiałów w tych urządzeniach. Przypominam,że w poprzednim roku jako „wypełnienie” (filament) w urządzeniach tych zaczęto stosować m.in. włókno węglowe.
 • Jak informuje Electronics Weekly IBM chce wykorzystać przemiany fazowe w działaniu chipów neuromorficznych.
 • Jak również informuje Giznet misja łazika Opportunity po 11 latach może się skończyć – a przynajmniej ma problemy. Dlaczego ? Padła pamięć flash. Przyczyna ? Dość prozaiczna. Pamięci NAND mają ograniczoną liczbę cykli zapisu. Warto o tym pamiętać również w kontekście dysków SSD…

Nauka:

 • Jak podaje blog MIT News obecne sieci neuronowe pod względem rozpoznawania obrazu dorównują już mózgom naczelnych (małpy i ludzie). Artykuł można ściągnąć [z tej strony].
 • Jak również podaje blog MIT News  badacze z MIT prowadzą całkiem ciekawe badania nad „uwięzieniem w materiale” fotonów, czyli cząstek będących nośnikiem światła. Bieżące wyniki tych badań można pobrać [z tej strony].
 • Bardzo ciekawe wyniki na temat przyczyn nadprzewodnictwa,a możliwe,że nawet trop prowadzący do nadprzewodnika działającego w temperaturze pokojowej odkryli badacze z Cornell University. Więcej na phys.org i w artykule: „Identifying the ‚fingerprint’ of antiferromagnetic spin fluctuations in iron pnictide superconductors.” czasopisma Nature Physics DOI: 10.1038/nphys3187.
 • Kaloryferek w ubranku (nie, nie chodzi  o siłownię i popularny sześciopak 😉 ) ? Czemu nie. Dzięki badaniom nad wprowadzeniem nanowłókien do odzieży jest to całkiem możliwe. Więcej o tych badaniach na phys.org i w artykule „Personal Thermal Management by Metallic Nanowire-Coated Textile” czasopisma Nano Letters, DOI: 10.1021/nl5036572. Aczkolwiek jeszcze trzeba będzie poczekać na komercjalizację tych badań.
 • Naukowcy z uniwersytetu Cambridge opracowali nowy materiał który poprzez duże zmiany kształtu może reagować na dość drobne zmiany w środowisku. Jest to ważne odkrycie jeśli chodzi o biosensory. Więcej na phys.org i w artykule „‚Thermal regulation of volume and porosity in lipid mesophases by coupling mobile ligands to soft membranes” czasopisma Nature Communications, DOI: OI: 10.1038/ncomms6948
 • Asfalt rozwiązaniem problemu nr 1 wg. organizacji ekologicznych (są gorsze gazy) – przyrostu w atmosferze CO2 ? Możliwe,że po części tak. Całość opisano w artykule: „Asphalt-Derived High Surface Area Activated Porous Carbons for Carbon Dioxide Capture” czasopisma „ACS Applied Materials and Interfaces”.Więcej na phys.org.
 • Czy roboty zastąpią kamerzystów ? Póki co może nie,ale poczyniono ku temu krok. Na phys.org opisano badania nad wykorzystaniem uczenia maszynowego do sterowania celem uzyskania jak najlepszych ujęć.Artykuł na ten temat jest [dostępny tutaj]
 • Nowy rodzaj pamięci pracujący w temperaturach powyżej 600 K (ponad 300oC) został omówiony na phys.org . Tym razem temperatura jako nośnik informacji zamiast elektryczności ? Koncepcja ciekawa, co do zastosowania jednak mam wątpliwości,zwłaszcza,że jak na razie badacze projektują tylko prototyp. Poza tym zastanawia mnie, jak długo tego rodzaju pamięć będzie użyteczna i jak wydajna. W każdym razie – więcej o tej niezwykłej koncepcji pamięci można poczytać w artykule „Near-field NanoThermoMechanical memory.” czasopisma Applied Physics Letters. DOI: 10.1063/1.4904828
 • Komputery już od dawna ogrywają ludzi w szachy. Aktualnym championem,jak podaje phys.org został ostatnio silnik szachowy Komodo 8.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s