Nowości w nauce i bezpieczeństwie – 11 luty 2014 – pilne uaktualnienie

Nauka:

Osobiście uważam,że współczesna fizyka składa się ze zbyt wielu domniemań i zbyt niewielu niewłaściwie interpretowanych wyników eksperymentalnych – ale niektórzy będą zszokowani tymi wynikami teoretyków:

 • Wielkiego wybuchu wg. nowego fizycznego modelu mogło nie być, a wszechświat może być wieczny. Więcej na phys.org i w artykule : „Dark matter and dark energy from Bose-Einstein condensate„.
 • Jednocześnie, jak podaje phys.org zmieniły się też niektóre przewidywania dotyczące tzw. „Ciemnej materii”. Entuzjaści fizyki chyba powinni również zajrzeć do artykułu „Cold dark matter: Controversies on small scales„.
 • Termodynamika Kwantowa – na poziomie kwantowym istnieje wiele drugich zasad termodynamiki ?  Więcej można przeczytać na phys.org, i w artykule „The second laws of quantum thermodynamics” czasopisma ” Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” – dostępnym również na stronie arxiv. Co ciekawe w badaniach brał udział badacz z Uniwersytetu Gdańskiego.
 • O czym jeszcze pisze phys.org ? W Wielkiej Brytanii rozpoczęto testy pojazdów nie potrzebujących kierowcy. No i fajnie, może ta technologia niebawem będzie bardziej popularna – i dla tych co strasznie jeżdżą i dla tych, którzy chcieliby się napić z kolegami na imprezie (nawet jedno piwko czy kieliszeczek wystarczy – a wiadomo jak rodacy „gnębią” o to kierowców na imprezach) i wrócić samochodem legalnie, nie narażając nikogo – byłoby to nieocenione. No ale, pewnie w Polsce się szybko niestety nie pojawi. Pomijając nawet o „zacofanie” czy koszty – problemem może być i to, że u nas urzędnicy dużo zarabiają na biznesie związanym z wydawaniem prawa jazdy 😉 Należy też pamiętać o problemach dotyczących bezpieczeństwa elektronicznego najnowszych samochodów. Dowodzi tego choćby ostatnia wpadka BMW opisana przez niebezpiecznik, czy starszy artykuł niebezpiecznika (2010).
 • Co zaskoczyć może niektórych, w takim Bangladeszu też dokonuje się ważnych badań naukowych. O odkryciu naukowców z Bangladeszu dotyczącym produkcji mikrofal o wysokiej energii wspomina phys.org. Nie jest to „byle co”, ponieważ jest to problematyka powiązana choćby z działaniem radarów. Dokładne wyniki można poznać w artykule „Numerical Study of the Dispersion Characteristics of a Semi-Circularly Corrugated Slow Wave Structure”, European Physical Journal D 69: 38, DOI: 10.1140/epjd/e2014-50798-5
 • Jak zrobić lepsze wideo typu How-to ? Ludzie MIT zabrali się i za to, rezultaty można poznać na stronie MIT.news i w artykule „Learnersourcing Subgoal Labels for How-to Videos
 • Druk 3d organów nieco bliżej, dzięki odkryciu nowego syntetycznego żelu. Można o tym poczytać na phys.org i w artykule „Rapid Formation of a Supramolecular Polypeptide–DNA Hydrogel for In Situ Three-Dimensional Multilayer Bioprinting” pisma „Angewandte Chemie International Edition”, dx.doi.org/10.1002/anie.201411383 – nie będzie cudów już jutro ,ale to pewnie jest technologia (i transplantologia) jutra.

Bezpieczeństwo na Phys.org:

 • Niektórzy eksperci twierdzą, że neutralizacja hackera w sieci i „pułapki” mogą być skuteczniejsze jak firewalle.(czyli co: stawianie honeypotów ?) [artykuł: „Let hackers in„] – ps. to nie jest raczej Chińska agenturalna propaganda – te „znaczki” są koreańskie. (#hangul). Ale tak czy inaczej, tak sobie myślę, że póki co lepiej tego firewalla jednak mieć 😀
 • Jak już wspomniałem o Chińczykach: wygląda na to,że zrobili włamanie na Forbes.com [artykuł]
 • Niedawno doszło też do włamania na strone Anthem inc., firmy zajmującej się ubezpieczeniami zdrowotnymi Medicare. Artykuły: [1][2]. Ślad niby wiedzie do Chin [artykuł] ale Chińczycy wypierają się wszystkiego [artykuł]. Przy okazji warto poczytać co pisze o tym Bloomberg np: [artykuł]
 • Niemieccy studenci CISPA znaleźli szereg podatnych na atak baz danych mongo.db w internecie [artykuł] [raport]

Co tam u Bruce’a Schneiera:

 • https://www.schneier.com/ – przede wszystkim warto przeczytać dwa artykuły które zlinkował [1][2] dotyczące malware „made by NSA”. Na przyszłość polecam jednak korzystanie z oryginalnego bloga i to do jego wpisów będę odsyłał.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s