„Modem Neuronowy” ? DARPA – ku nowemu BCI

Jak informuje geekweek DARPA pracuje nad nowym urządzeniem mającym podłączyć ludzki mózg bezpośrednio do komputera.Ciekawa idea (choć w świetle zapędów władz do większej kontroli również potencjalnie przerażająca). Co tu dużo mówić,to chyba dublomózg Urpian z trylogii kosmicznej Borunia i Trepki, czy rzeczywistość którą zapowiadał w swoich książkach SF William Gibbson, lub japońska manga Ghost in the Shell. Wreszcie, również w grze Supreme Commander, na bazie odłamu rasy ludzkiej powstali tzw. „Symbionci”,osoby łączące możliwości ludzkiego mózgu i sztucznej inteligencji, którzy zostali zniewoleni przez ziemski rząd i jak wspomina fabułą gry, przez tysiąclecie walczyli o swoje wyzwolenie.

Któregoś dnia ludzkość zostanie w części, lub całości podłączona. I będą AI czy nie – nie będzie buntu AI.Po prostu, AI staną się częścią nas samych – taki jest kierunek ewolucji technologicznej.Lecz zagrożenie z nią związane w międzyczasie są oczywiście wielkie.W tym kontekście bezpieczeństwo (obok biozgodności elementów takiego interfejsu) nabiera szczególnego znaczenia – o tym,co może się stać w innym przypadku opowiada dostępna na youtube seria serialu H+  – teaser:

Serial można streścić do jednego krytycznego zdania: Jak ludzkość prawie wyginęła,bo system nie miał wystarczających zabezpieczeń (nigdy mieć nie będzie) i był w praktyce za trudny/niemożliwy do wyłączenia.

Co tu dużo mówić. Sytuacja rozwoju w stronę coraz większej integracji nas i technologii i jest powiązane bardzo poważnie z ideą transhumanizmu,która poza faktem bycia ideą przez środowiska ultrakatolickie myloną z „neomarksistowskim liberalnym genderem” czy różnymi utopijnymi ideami posthumanizmu (śmiesznej ideologii odrzucającej nawet jakąkolwiek wyższość człowieka względem zwierząt),sam zaś transhumanizm podobnie jak niegdyś humanizm jest zbyt optymistycznym nurtem ideowym jest w Polsce ideą raczej nieznaną. Może to i dobrze,choć szerzej znana jest błędna z przyczyn ograniczeń fizycznych (prawo Moora nie działa już do końca) idea tzw. „osobliwości technologicznej” jest akurat złudzeniem technicznego raju – nie wskazuje prawdziwych możliwości i zagrożeń, których świadomi powinni być przynajmniej co inteligentniejsi przedstawiciele społeczeństwa. Bowiem te pojawią się niezależnie od tego,czy rozwijających się obecnie technologii się zakaże – czy nie. I podobnie jak internet czy telefony komórkowe zupełnie zmienią nasze życie.

Tymczasem technologia jednak dopiero raczkuje, a to,czym zająć się ma DARPA, jest dopiero jednym z początków traktowania tego bardziej serio.W czerwcu ubiegłego roku wrzuciłem artykuł pt. „Maszyny które czytają w myślach„.

Co takiego ciekawego (i niebezpiecznego) robi DARPA, o czym wcześniej nie wspominałem w tamtym wpisie ? Pierwotne źródło, magazyn H+ daje wskazówkę: optogenetyka, metoda polegająca m.in na modyfikacji DNA części neuronów w mózgu i wykorzystaniu ich reakcji na światło. Nowość polega też na tym,że tym razem możliwy byłby nie tylko odczyt,ale również zapis danych w mózgu. Oczywiście potrzeba jeszcze wielu danych, które na razie mają być zebrane głównie w badaniach na zwierzętach – ale to, że technologia będzie rozwijana jest oczywiste. Po pobieżnym wgłębieniu się w temat okazuje się,że realne wyniki zastosowania optogenetyki mogą być wyjątkowo interesujące i przynieść szybkie rezultaty.

Warto oczywiście wspomnieć jedną ważną kwestię.DARPA nie jest instytucją cywilną,jest instytutem wojskowym USA. Chyba łatwo zrozumieć,co to realnie oznacza i jakie będą pierwsze zastosowania tej technologii.

PS: Mało techniczne, ale ważne.Wczoraj, czyli 17 lutego był międzynarodowy dzień kota. Jeśli posiada was jakiś mruczek/jakaś kicia, nie zapomnijcie z tej okazji rzucić kotu jakiegoś przysmaku.Ponieważ koty podbiły internet i nawet sieć neuronowa google wpadła w ich łapki wydaje mi się to ważne 😀

Update: Ciekawy link – Optogenetics Wiki.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “„Modem Neuronowy” ? DARPA – ku nowemu BCI

  1. Ale jak to, idea technologicznej osobliwości jest błędna? 😦
    Napisałbyś coś więcej o tych ograniczeniach fizycznych.

    No a każdego kto chciałby powstrzymać postęp to bym zagazował.

    • Nie ma co być z tego powodu smutnym,ponieważ realnie oznacza to,że istnieje szansa,że jeszcze przez setki lat będziemy w miarę nadążać za zmianami. Nie ma też co od razu być chętnym „gazować” 😉 Choć obawiam się,że niebawem (w ciągu najbliższych 3 pokoleń) może się okazać konieczny pewien „rozłam” celem utrzymania jednocześnie rozwoju technologicznego i resztek indywidualności i wolności jednostki. Tendencje są niepokojące,umiarkowani krytycy jak Bill Joy mają trochę racji co do zagrożeń…

      Sprawę problemu z „osobliwością” faktycznie można rozwinąć,racja. Spróbuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s