Nowości w nauce,elektronice i bezpieczeństwie – 25.2.2015

Krótko bo mam mniej czasu:

Bezpieczeństwo-różne:

 • Od wczoraj dostępny jest system tails 1.3 – tym, którzy wiedzą o co chodzi z anonimowością w internecie nie trzeba go przedstawiać, pozostałych odsyłam do odpowiedniej strony anglojęzycznej wikipedii.
 • Niebezpiecznik, powołując się na naukowców z uniwersytetu Stanforda w ostatnich dniach informował – do śledzenia lokalizacji telefonu wcale nie jest potrzebny GPS. Z oryginalnymi badaniami można zapoznać się [tutaj].
 • Artykuł na phys.org sprzed tygodnia o problemach jakie władze napotykają w związku z próbą prowadzenia inwigilacji w deep web / dark web.
 • Jak informuje phys.org USA oferuje 3 mln dolarów za informacje na temat Jewgienija Michaiłowicza Bogaczewa, uważanego przez władze amerykańskie za administratora botnetu trojana Zeus. Co ciekawe uważa się,że mieszka on w Rosji, co trochę komplikuje sprawę (czyżby CIA/NSA/FBI planowało porwanie obywatela FR ?). Należy też przypomnieć o sprawie aresztowania syna członka rosyjskiej dumy (parlamentu). Władze FR twierdzą, że aresztowanie Romana Selezniewa było w istocie porwaniem,więc szanse na ewentualne wydanie Bogaczewa przez władze Rosyjskie są raczej małe.
 • Ciekawy artykuł na phys.org na temat problemów w zakresie systemów bezpieczeństwa i przyczyn, dla których nawet firmy będące liderami IT mają wciąż z tym problem.
 • Blackout w Polsce coraz prawdopodobniejszy w najbliższych latach – zaczynają o tym pisać również serwisy prorządowe, takie jak Defence24. Za sytuację odpowiada niedbalstwo polityków i szefów spółek pasożytujących na wybudowanym za czasów PRL systemie którego „jakoś” nie unowocześniano.

Nauka/Bezpieczeństwo:

 • Jak informuje phys.org opracowano nowy materiał polimerowy którego struktura,podobna do struktury odcisku palca zapobiegać ma możliwości dokonania fałszerstwa. Więcej można przeczytać w artykule: „Biomimetic microfingerprints for anti-counterfeiting strategies”,którego autorzy to: Hyang Jong Bea, Sangwook Bea, Cheolheon Park, Sangkwon Han, Junhoi Kim, Lily Nari Kim, Kibeom Kim, Suk-Heung Song, Wook Park, i Sunghoon Kwon, czasopismo” Advanced Materials”, 2015 DOI: 10.1002/adma.201405483″

Nauka:

 • Dwa ciekawe artykuły – rozważania na phys.org:
 •  Ciekawego odkrycia dokonali badacze Chińscy z uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. Udoskonalili oni technologię znaną jako „fiber drawing” w sposób umożliwiający wytworzenie nanorurek o długości ponad pół metra. Odkrycie może zostać zastosowane w elastycznej elektronice nowej generacji.O elastycznej elektronice wspominałem niedawno. Więcej na phys.org i w artykule: Sihan Huang, et al. „Direct Writing of Half-Meter Long CNT Based Fiber for Flexible Electronics.” czasopismo „Nano Letters”, DOI: 10.1021/nl504150a”
 • Jak już jesteśmy przy papierze – badacze z University of California Riverside’s Bourns College of Engineering opracowali nowy przypominający papier materiał dla baterii litowo-jonowych. Więcej na phys.org i w artykule: „Towards Scalable Binderless Electrodes: Carbon Coated Silicon Nanofiber Paper via Mg Reduction of Electrospun SiO2 Nanofibers” czasopisma „Scientific Reports” (5, Article number: 8246 DOI: 10.1038/srep08246 )
 • Znaleziono najwytrzymalszy naturalny materiał. Są to zęby podobnego do ślimaków naturalnego organizmu, których wytrzymałość na rozciąganie sięga od 3 do 6,5 GPa. Więcej na phys.org i w artykule „Extreme strength observed in limpet teeth„.
 • Nowe mikroanteny mogą okazać się kolejnym krokiem w rozwoju technologii „lab on a chip”. Więcej na phys.org i w artykule „Optically resonant magneto-electric cubic nanoantennas for ultra-directional light scattering” czasopisma Journal of Applied Physics [można pobrać tutaj]
 • Naukowcy z John Hoppkins University opracowali rozwiąząnie, mające poprawić przepływ prądu w ultracieńkich przewodach nadprzewodników. Więcej na phys.org.

Elektronika:

 • Jak informuje phys.org firma Flex Logix twierdzi,iż znalazła nową tańszą metodę produkcji układów FPGA i zamierza zarabiać na udzielaniu licencji na ich producję. O firmie pisze również Electronics Weekly. Tym niemniej sprawa może mieć różny finał,ponieważ CEO tej firmy jest były CEO firmy Rambus , (jak również możliwe są z nią powiązania). Czy zastosowanie podobnego modelu firmy i tym razem może się skończyć kolejną serią batalii sądowych o patenty ? Zobaczymy.Oby nie. Nowość w układzie polega głównie na zastosowaniu centralnej magistrali.
 • Electronics Weekly pisze też o wprowadzonych poprawkach bezpieczeństwa do SoC ARM firmy Freescale Semiconductors.
 • Xilnix wprowadza mikroprocesory dla FPGA w technologii 16 nm.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s