Nowości w nauce i bezpieczeństwie – 7.3.2015 (i update: 9.3.2015)

EDIT 9.3.2015 (nie będę z tego nowego wpisu robił):

 • Niechcący pominięte: Na phys.org ukazał się artykuł o pierwszym kwantowym układzie scalonym z układem korekcji. Pomimo tego,że jeszcze nie znaleziono sposobów na wszystkie błędy – jest to ważne osiągnięcie. Artykuł ten można znaleźć w bieżącym wydaniu Nature oraz na stronie arxiv.org.
 • Ukazało się godzinę temu na phys.org – artykuł na temat kwantowego filtra częstotliwości dla zegarów atomowych – również na arxiv.org.
 • Wreszcie – również na phys.org opisano dostępny również w serwisie arxiv.org artykuł na temat przełomu w sensorach (ale nie tylko) opartych o splątanie kwantowe.
 • Ciekawy artykuł phys.org o sondzie NASA która prowadziła badania Ceres i posiadała silnik jonowy.

7.3.2015:

Bezpieczeństwo:

 • Na phys.org znalazłem ciekawy artykuł o ostatnim wzroście tendencji w stosowaniu technologii biometrycznych w systemach bezpieczeństwa.Czy biometria jednak faktycznie zapewnia bezpieczeństwo ? Tak i nie.Istnieje wiele prostych metod na oszukanie tańszych urządzeń biometrycznych.
 • Serwis phys.org opublikował również artykuł na temat rosnącego zagrożenia atakami na smartfony.
 • Również phys.org opublikował listę najczęściej używanych „najniebezpieczniejszych” narzędzi hackerskich. Na liście znalazły się (bez dużych niespodzianek): nmap i wikto (windowsowa wersja nikto) oraz LOIC. Ponadto wymieniono również narzędzia: SQLmap (narzędzie powiązane z techniką SQL injection) i narzędzie internetowe PunkSpider. Osobiście nie wiem,czy artykuł ten jest aż tak miarodajny. UWAGA: użycie tych narzędzi w internecie może być potencjalnie złamaniem prawa.

Nauka (i nie tylko):

 • Reklamowany koenzym Q10 jest prawdopodobnie do niczego wg. nowych badań.Więcej na stronie Medicalxpress i w artykule:””Mitochondrial function and lifespan of mice with controlled ubiquinone biosynthesis”, Ying Wang, Daniella Oxer & Siegfried Hekimi, Nature Communications, published online March 6, 2015. DOI: 10.1038/ncomms7393
 • Phys.org/Medicalxpress wspomina również o wynalezieniu polimeru który ma przyspieszać krzepnięcie krwi i tym samym gojenie się ran. Fajna sprawa,może uratować wiele istnień ludzkich. Więcej – artykuł: „A synthetic fibrin cross-linking polymer for modulating clot properties and inducing hemostasis”, Sci Transl Med 4 March 2015: Vol. 7, Issue 277, p. 277ra29 . DOI: 10.1126/scitranslmed.3010383
 • Kwantowa temperatura ? Artykuł na Phys.org oparty na podstawie badań opublikowanych w artykule „Tunable quantum temperature oscillations in graphene nanostructures.” czasopisma Physical Review B. sugeruje,że w grafenie efekty kwantowe odgrywają swoją rolę przy transporcie ciepła. Niby jak „jajko Kolumba” nie jest to zadziwiające,ale jest istotne. Zastosować to można choćby przy chłodzeniu mikroprocesorów
 • Na stronie MIT news opublikowano artykuł na temat stosunkowo nowego osiągnięcia w zwalczaniu lekooodpornej wersji raka. Byłoby niezmiernie miło,gdyby następnym odkryciem było coś takiego przeciw lekoodpornym bakteriom,bo jeśli antybiotyki przestaną za jakiś czas działać medycynę czeka regres.
 • Ładunki wybuchowe oparte o fullereny takie jak C60 mogą nieść bardzo niszczącą moc,jak wskazuje symulacja wspomniana na phys.org i w opisana w artykule: „Buckybomb: Reactive Molecular Dynamics Simulation.”czasopisma „The Journal of Physical Chemistry Letters”. Autorzy: Vitaly V. Chaban, et al. ; DOI: 10.1021/acs.jpclett.5b00120
 • Jak informuje Electronics Weekly Fińska firma Tacto Tec produkuje już wielowarstwowe chipy 3d [Wikipedia].

PS: W ten weekend więcej nie będzie. Mam sporo do zrobienia. Ale może zainteresują was filmy:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s