Nowości w bezpieczeństwie i nauce – stan 20 marca 2015

Jutro lub najpóźniej w Niedzielę postaram się wrzucić coś dłuższego,a tymczasem kolejny raz trzymając rękę na pulsie – kolejna porcja newsów.

Bezpieczeństwo:

Nauka / Sztuczna inteligencja. Ciekawe artykuły na arxiv.org:

 • Przegląd technik uczenia maszynowego dla Big Data [pdf]
 • Ciekawy artykuł Mohammeda Bekkouche na temat wykrywania błędów w pętlach programistycznych [pdf]
 • Nowe podejście do sieci neuronowych – artykuł „A Neural Transfer Function for a Smooth and Differentiable Transition Between Additive and Multiplicative Interactions” [pdf]

Nauka – ogólne:

 • Jak informuje Phys.org odkryto nową formę przejściową krzemu. Całość ma być opublikowana w piśmie Nature Communictions
 • Na Brown University znaleziono wydajniejszą metodę produkcji perowskitów dla fotowoltaiki. Więcej na phys.org i w artykule: „Room-temperature crystallization of hybrid-perovskite thin films via solvent–solvent extraction for high-performance solar cells” czasopisma „Journal of Materials Chemistry A” – taka np. Pani Olga Malinkiewicz raczej powinna się z nim pilnie zapoznać, jeśli jeszcze tego nie zrobiła.
 • Na stronie pisma „Nature Communications” jest też ciekawy artykuł o grafenie i zastosowaniu go w tworzeniu struktur niewykrywalnych dla radaru. Artykuł „Graphene-enabled electrically switchable radar-absorbing surfaces” jest niestety płatny
 • Otwarty jest za to dostęp do artykułu „Polymer-metal hybrid transparent electrodes for flexible electronics” – o elastycznej elektronice niedawno wspominałem.
 • A tymczasem Caltech  opublikował w czasopiśmie „Nature Communications” artykuł „Single-step deposition of high-mobility graphene at reduced temperatures” – można też zapoznać się z jego opisem na phys.org.
 • Nowe podejście do druku 3D – zamiast wielu warstw – druk w płynie. Więcej na phys.org i w artykule: „Continuous liquid interface production of 3D objects” czasopisma Science.
 • Plazmoniczne ceramiki kluczem do nanofotoniki ? Na podstawie informacji przedstawionych przez phys.org może to być prawda.Więcej w artykule „All that glitters need not be gold” czasopisma Science.
 • Ciekawy artykuł na stronie Cambridge news. Prowadzone są badania nad specyficzną grupą materiałów,których zastosowanie może podwoić wydajność współczesnych ogniw fotowoltaicznych.Jak ? O tym w tym opracowaniu,chodzi jednak o pewien zakres organicznej elektroniki. W tym kontekście chodzi chyba o artykuł „Evidence for conical intersection dynamics mediating ultrafast singlet exciton fission” czasopisma Nature Physics.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s