Dosłownie kilka słów o dronach – UAV i nie tylko

Bezzałogowe statki latające od jakiegoś czasu stają się coraz powszechniejsze i dostępniejsze.Choć prawo nie nadąża za ich stosowaniem chyba pora naprawić przeoczenie i wspomnieć o nich kilka słów. Współczesna technologia sprawia i miniaturyzacja,że typowy samolocik – zabawkę można zacząć powszechnie stosować do obserwacji.Współczesna technika militarna sprawia,że drony RQ-1 Predator są podstawowym narzędziem tzw. „wojny z terroryzmem”. Ponadto rozwój techniki nie zatrzymuje się w tym punkcie. Niebawem dostępne mogą być mikrodrony,wielkości owadów albo pudełka zapałek.A wszelkie obawy o szpiegowanie czy o to,że taki dron może zostać zdetonowany np w pobliżu naszej głowy,czy coś nam wstrzyknąć itd nie są bynajmniej teorią spiskową,lecz coraz bardziej realną możliwością.

Z drugiej strony mikrodrony tak samo jak większe drony mogą wykonać mnóstwo pożytecznych zadań.

Mówi się o budowaniu przy pomocy dronów budynków,o wykorzystaniu dronów w przesyłaniu przesyłek,zwalczania kradzieży itd. Znając życie, z reklamami też pewnie będą za nami latały :/

Jesli chodzi o mikrodrony, to ich lot wymaga nieco innej aerodynamiki niż w przypadku klasycznych samolotów.

Mam nadzieję,że te filmiki pokażą wam czego w najbliższych czasach można się spodziewać:

– zespół quadcopterów na TED:

Mikrodrony – zastosowanie wojskowe:

Ale latające roboty to nie wszystko.Kto powiedział,że roboty muszą latać albo pływać ?

To wszystko nie jest tanie.Ale może być coraz tańsze.Czy zamiast żołnierza można wysłać quadcopter z karabinem ? A czemu nie ? Przeraża ? Owszem.

Coraz łatwiejsze jest też skonstruowanie własnego robota, quadcoptera a niedługo i mikrodrona.Wymaga to tylko odpowiedniego mikrokontrolera oraz odpowiedniej wiedzy. Z drugiej strony można kupić gotowe drony,a ich wykorzystanie po wydarzeniach we Francji (latały m.in. w pobliżu elektrowni atomowych) i wypadku w Waszyngtonie próbuje się ograniczać prawnie lub sprzętowo. Historia ta robi się coraz ciekawsza,i choć nie jestem specjalistą od robotów niewątpliwie powiem tyle.Świat w którym te maszyny zostaną na skalę przemysłową wdrożone będzie ciekawy. A przyszłość,ze wszystkimi gadżetami zaczyna się dziś.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Dosłownie kilka słów o dronach – UAV i nie tylko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s