Świadomy robot wg. wyborczej i wykopu i jak to jest z tym naprawdę + kilka newsów

https://i2.wp.com/i.wp.pl/a/f/jpeg/26662/hector_robot-490.jpeg via chip.pl

Na stronie Wykopu i Gazety Wyborczej pojawił się artykuł o „świadomym” robocie.Jak zwykle sprawa nie jest tak prosta, a podejście zaprezentowane w tym artykule „Wyborczej” niestety, oprócz wybiórczego traktowania problemu, polega na typowym dla masowych serwisów rozdmuchaniu sprawy, ponieważ o prawdziwej świadomości mowy być jeszcze nie może. Można jednak (być może) mówić natomiast o bardzo, bardzo prymitywnej wersji samoświadomości – na razie jednak, chyba tylko w zakresie wykonywania ruchu.

Jak to skomentował jeden z czytelników artykułu „Wyborczej” – @Mrówkoniejad:

Jesli nawet uda sie stworzyc robota ktory bedzie samodzielnie myslal to nie bedzie to jeszcze oznaczalo ze jest swiadomy. Swiadomosc to zdawanie sobie sprawy ze myslimy, widzimy czy czujemy. Stad powiazane z swiadomoscia poczucie wlasnego ja.

W istocie, nawet mówienie o „samodzielnym myśleniu” zakrawa tu jednak na przesadę.

Robot „Hektor”, stworzony w ramach projektu EMICAB – bo o nim mowa – „przypomina patyczaka” pod względem budowy – według jego twórców. Powiedziałbym, że nie chciałbym spotkać tak dużego patyczaka ani innego owada – robot jest naprawdę duży, pomimo że jest wspominany w opracowaniach naukowych dotyczących „małych” robotów. Jak podaje strona news.discovery.com ma on (po dokonaniu przeliczeń jednostek) 1 metr długości, wagę 12 kg i może unieść około 30 kg. Nie ma co. Maleństwo 😉 Jego układ ruchu oparty jest o sieć neuronową, w której występuje 6 podsieci kontrolujących jego 6  „odnóży” i komunikujących się ze sobą w ograniczony sposób. Jednak nie to jest najważniejsze.

Nowością jednak (i krokiem w stronę prymitywnej samoświadomości) jest wprowadzenie swego rodzaju symulacji w przypadku napotkania nowych problemów na drodze robota. Jak pisze Wyborcza:

Kiedy maszyna napotyka nowy problem, Walknet jest odłączany od rzeczywistych odnóży i zaczyna działać na poziomie cyfrowego modelu ciała robota. Hektor potrafi więc zatrzymać się w bezruchu i zastanowić przez chwilę – twierdzi prof. Cruse. Symulacja obejmuje różne nietypowe reakcje. Uwzględnia też prosty model fizyki, dzięki czemu można ustalić np., gdzie znajdzie się środek ciężkości urządzenia. W ten sposób, wyobrażając sobie wchodzenie na pudełko, Hektor wie, że będzie musiał, dla podparcia, przesunąć do tyłu jedno z odnóży, by nie upaść. Sieć neuronowa wyższego rzędu wybiera najbardziej optymalne rozwiązanie i przekazuje je do realizacji. Wtedy Walknet ponownie zostaje podłączony do rzeczywistego systemu motorycznego i wykonuje zadanie.

Co mnie szczególnie zaskakuje, badacze nie ograniczyli się do tego (poważnego osiągnięcia), ale rozwijają również sztuczną inteligencję maszyny pod względem większego zrozumienia pojęć. Dzięki (pod)systemowi o nazwie „Wordnet” maszyna łączy pojęcie „chodzenia” z wykonywaną operacją. Badacze planują również wykształcić w robocie coś w stylu „teorii umysłu” z którą np. już osoby autystyczne mają problem. Wydaje mi się, że również dla badaczy odtworzyć coś takiego będzie nieco większym wyzwaniem wbrew ich deklaracjom. Tym bardziej, że uważam, że sam Wordnet operuje chyba obecnie trochę za małą liczbą „pojęć” (choć samo podejście jest moim zdaniem całkiem prawidłowe), a cała sprawa przypomina raczej sukces bota Eugene Goostman i jego zrozumienie we właściwych proporcjach.

Materiały filmowe na temat omawianego robota:

No dobrze. Czy to właściwie oznacza że sztuczna inteligencja w ramach robotów już istnieje ? Tak jak sugeruje tekst powyżej: No niezupełnie.

Nawet wprowadzenie „samopoczucia” robota wynikającego z sukcesów, lub porażek nic nie zmienia. Determinującym zachowania tego robota czynnikiem jest wyraźna funkcja celu. Tymczasem im bardziej zaawansowany organizm, tym funkcja (albo: funkcje) celu być może mniej znaczy (/znaczą) jako czynnik determinujący zachowanie układu. Dominuje coś innego, niż proste cele. Może eksperymentowanie ?  Weźmy mojego kota. Co zrobi gdy się obudzi i zwlecze z okna ? Oczywiście może pobiec do miski, zjeść i napić się. Co jednak zrobi potem ? Pójdzie w jakimś kierunku. Ale jakim ? A tego to dokładnie już nie wiem. Mogę przypuszczać (ponieważ jest kocurem), że prawdopodobnie będzie patrolował swoje terytorium albo polował – ale nie mam pewności. I nie wiem wcale w którym kierunku się uda. Zatem mogę stwierdzić, że pójdzie w kierunku motywowanym czynnikami racjonalnymi, ale też pseudolosowymi. Oczywiście – takie maszyny zachowują się stosunkowo inteligentnie, ale zachowują się w sposób typowo mechaniczny. Zbyt optymalny. I to dobrze – i źle.Dobrze – bo są wydajne.Złe – bo nie mają „inwencji”.

Maszyna testuje jedno rozwiązanie, czasem kilka gdy go potrzebuje. Zastanawia się gdy musi. Człowiek i zwierzę robią inaczej. Ich zachowanie jest tak kompleksowe, że już nie daje się opisać przy pomocy prostych algorytmów.Zużywają swoje cenne zasoby na eksperymentowanie czy „zastanawianie się” częściej. I to jest nasza siła. To nie jest tak, że „zabawa” czy „analiza i testowanie różnych rozwiązań” to czas stracony. Oczywiście – to jest najprostszy sposób na marnotrawstwo, nie przeczę. Ale uzyskana przy okazji wiedza jest bezcenna i o to w tym chodzi. Z drugiej strony, popełnianie błędów jest przykre. Bardzo przykre…

Tak czy inaczej – samo jednak podejście ewolucyjne do problemu świadomości zyskało właśnie kolejny argument. Przypominam też, że podejście to jest badane również w ramach otwartego projektu Open Cog [Wikipedia]


PS: wrzucę trochę newsów z Arxiv – bo nie chce mi się robić z tego kolejnego artykułu (no i przy okazji, jest to nagroda dla tych którym się chciało doczytać do końca):

Sztuczna Inteligencja,Sieci Neuronowe itd – artykuły:

Kryptografia i Bezpieczeństwo Informacji – artykuły:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s