Kilka słów o polimerach i tworzywach sztucznych

Być może dla sporej części z was wiedza o tym czym jest polimer nie jest niczym nadzwyczajnym. No ostatecznie, coś tam było na lekcjach chemii – czyż nie ? Tym niemniej tą wiedzę warto sobie przypomnieć choćby dlatego,że jeśli chodzi o polimery właśnie są one najpopularniejszą, a zarazem chyba największą i najbardziej rozwijaną grupą materiałów. Stosowane od woreczków foliowych poprzez opony (poddane wulkanizacji) po pierwsze domowe drukarki 3d. Składniki tworzyw sztucznych takich jak tworzywo ABS czy kevlar. Itd. Itp – zastosowań jest po prostu mnóstwo. Ale mało tego.Sami też składamy się po części z polimerów.Takie np. DNA jest polimerem.(Ok.Peptydy nie są klasycznymi polimerami.Ale podobna,łańcuchowa struktura pomimo większej komplikacji robi swoje – co najmniej analogia jest). Czym zatem są polimery ?

Jak pisze Wikipedia:

Polimery (gr. polymeres – wieloczęściowy, zbudowany z wielu części) – substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które składają się z wielokrotnie powtórzonych jednostek zwanych merami.

Całość raczej dobrze opisuje poniższy filmik:

Pod względem strukturalnym można wyróżnić następujące struktury polimeru:

Jeśli chodzi o sam podział polimerów,nie jest on aż tak jednoznaczny. Wikipedia wyróżnia kilka.Dużo lepszy jest jednak podział tworzyw sztucznych opartych o polimery.

Tworzywa sztuczne dzielą się na:

Pod względem fizycznym tworzywa polimerowe mają stosunkowo niską temperaturę topnienia.Jest to spowodowane faktem,że poza łańcuchem polimeru ich budowa opiera się na stosunkowo słabych wiązaniach wodorowych i siły Van der Waalsa.Duża część polimerów źle znosi też światło słoneczne – w konsekwencji konieczne jest zastosowanie w tworzywach sztucznych dodatków ograniczających degradację polimeru spowodowaną przez światło.

Zasadniczo jednak właściwości tworzyw polimerowych są bardzo zależne od tego,do której grupy dany polimer należy. I tak:

  • Elastomery zasadniczo są całkiem elastyczne. Jeśli chodzi o elastomery wulkanizujące ich struktura jest zazwyczaj liniowa.
  • Termoplasty – zasadniczo mogą być nagrzewane i kształtowane bądź łączone,kosztem pewnego pogorszenia właściwości użytkowych. Produkty oparte o termoplasty są dość powszechnie wytwarzane w różnego rodzaju formach itd.
  • Duroplasty – po poddaniu odpowiedniej obróbce cieplnej lub oddziaływaniu chemicznemu stają się twarde i nietopliwe. Wszelka próba przetapiania duroplastów skończyć się może tylko uszkodzeniem materiału.

Do najważniejszych tworzyw termoplastycznych zaliczyć można:

O niekonwencjonalnych polimerach,technologiach wytwarzania itd. nie będę wspominał.Są ich setki. Stosunkową nowością są jednak polimery przewodzące.Poniżej załączam przykładowy filmik o nich:

Tak czy inaczej mam nadzieję,że to krótkie przypomnienie wiedzy o polimerach do czegoś się wam może przydać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s